Llewelyn Chilson

1. října 2011 v 0:00 |  Váleční Hrdinové

Vypadá neškodně. Ale sám pobil desítky Němců!

Až vám nějaký chytrák bude tvrdit, že ve skutečné válce se nedá bojovat Rambo stylem, vysmějte se mu. Llewelyn Chilson zabil desítky Němců v naprosto šílených sólo akcích!

Vypadá neškodně. Ale sám pobil desítky Němců!

Llewelyn Morris Chilson. To nezní jako jméno akčního hrdiny. A když se podíváte na Llewelynovy fotky, rozhodně neuvidíte svalnatého supermana s hranatou čelistí a krvelačným pohledem. Spíš si řeknete, že tenhle chlapík s tuctovou tváří a postupujícími kouty není ničím zajímavý. Chyba. Llewelyn Chilson získal za svoje bojové úspěchy 29 medailí - a stal se druhým nejvyznamenávanějším americkým vojákem ve druhé světové válce.

Llewelyn Chilson byl aprílové dítě - narodil se v Ohiu 1. dubna 1920. Tím ale legrace skončila. "Vyrůstal jsem v drsném prostředí - a už odmalička jsem byl zvyklý bojovat," popisoval později. Strávil tři roky na střední škole, pak se stal řidičem kamiónu - a asi by vedl celkem nevzrušivý život, kdyby nezačaladruhá světová válka. Llewelyn prošel výcvikem, vyfasoval mundůr a odjel bojovat do Evropy.

Do akce se vojín Lllewelyn dostal v červenci 1943, kdy se zúčastnil invaze na Sicílii. Do konce války prošel mnoha bitvami v Itálii, Francii a Německu, byl několikrát zraněn, ale hlavně: Bez ohledu na nebezpečí dělal Němcům ze života peklo a podle některých historiků byl vůbec největším hrdinou druhé světové. Zde jsou příklady jeho nejvýznamnějších akcí, za které byl vyznamenán:

17. února 1944, Aprilia, Itálie: Spolu se třemi dalšími vojáky padl Chilson do německého zajetí. Už po pár hodinách využili zmatku, způsobeného dělostřeleckou palbou, uprchli a cestou ke svým liniím dokonce zajali čtyři německé vojáky. Zajatí Němci měli cenné informace, které vedly k úspěšnému spojeneckému protiútoku.

26. listopadu 1944, Denshein, Francie: Chilsonova četa se v noci dostala pod těžkou palbu z pušek a kulometů. Chilson odhadl, odkud nepřátelská palba přichází, a nepozorovaně se připlížil na dvacet metrů k německým pozicím. Poté na Němce zaútočil. Dvěma granáty a střelbou zabil tři němecé vojáky a devět dalších donutil se vzdát.

Llewelyn Chilson
26. března 1945, Gernsheim, Německo: Při překračování řeky Rýn byl zraněn velitel Chilsonovy čety. Chilson iniciativně převzal velení a navzdory těžké palbě vedl četu do protiútoku, který skončil zabitím jedenácti německých vojáků a zajetím 225 dalších. Chilson osobně v této akci zničil muniční vozidlo, dva těžké kulomety a tři vozidla s protiletadlovými kanóny.

31. března 1945, Obernau, Německo: Chilson vedl pětičlennou hlídku, která měla zjistit sílu Němců v městě Obernau. Navzdory těžké palbě dokázala hlídka svůj úkol splnit, odhalila německá postavení a v boji zblízka zničila německé opevněné postavení, díky čemuž mohly další americké jednotky do města vstoupit jen za minimálního odporu. Během boje se Chilson mimo jiné i vrhl do nepřátelské palby a odtáhl do bezpečí zraněného kolegu.

31. března 1945, Horsental, Německo: Když se americké jednotky přiblížily k městu Horsental, přivítala je těžká palba z německých protiletadlových kanónů i pěchotních zbraní. Chilson v německé palbě utíkal 300 metrů k nejbližšímu americkému tanku, vyskočil na něj a navigoval jeho posádku do míst, odkud bylo možné na Němce nejlépe zaútočit. Nekrytý na tanku zůstal po celou dobu boje, při němž bylo zabito šest nepřátelských vojáků a sedm dalších zraněno.

25. dubna 1945, Meilenhofen, Německo: Chilsonova rota vstoupila do města Meilenhofen a záhy se ocitla pod palbou z německých těžkých zbraní. Chilson se rozjel Němcům vstříc v jeepu, vybaveném kulometem. Zastavil uprostřed ulice a začal pálit na německé pozice. V následujícíh minutách sám zničil dvě protiletadlová děla a jedno dělo ráže 88 mm. Další 88 mm dělo vyřadil z boje tím, že zabil jeho obsluhu; postupně zabil i okolo 40 německých pěšáků. Ještě tentýž den se Chilson vyznamenal i u nedalekého Zellu. Na zabaveném německém motocyklu prováděl průzkum a odhalil postavení pěti 20 mm kanónů. Na vzdálenost 50 metrů po něm jeden z kanónů střílel a zničil jeho motocykl. Nezraněný Chilson se poté rozeběhl přímo ke kanónu, granátem zabil jeho tříčlennou obsluhu a kanón vyřadil. Poté doběhl zpět ke své jednotce a řídil palbu tanků, která zničila i zbývající kanóny.
27. dubna 1945, Neuberg, Německo: Četu, v níž byl Chilson, drželi Němci v šachu silnou palbou z druhého patra domu na protější straně ulice. Situace se jevila bezvýchodně, a tak Chilson vyběhl ze svého úkrytu, v těžké palbě prosprintoval přes ulici a vběhl do domu, ze kterého Němci stříleli. Dva z nich zabil granátem, dalších osm se mu vzdalo. Americká četa poté dům beze ztrát obsadila. O chvíli později se situace opakovala u dalšího domu. I do něj nakonec Chilson vběhl, a byť byl zasažen do ruky, zastřelil dva Němce a zajal třetího.

Dobré, ne? Ale Chilsonův příběh byl ještě filmovější! S kulkou v ruce z poslední akce byl poslán do nemocnice do anglického Stockbridge - a zde se seznámil s oštřovatelkou Mary Armstrongovou, kterou si později vzal. Je jen velká škoda, že Llewelyn už není mezi námi - zemřel v roce 1981, v poměrně nevysokém věku 61 let.
Válečný hrdina Llewelyn Chilson 01
Válečný hrdina Llewelyn Chilson 02
Válečný hrdina Llewelyn Chilson 03
Válečný hrdina Llewelyn Chilson 04
Válečný hrdina Llewelyn Chilson 05
Válečný hrdina Llewelyn Chilson 06
Válečný hrdina Llewelyn Chilson 07
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 8:08 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama