Marie Ljalková

30. září 2011 v 23:26 |  Sniperi

Neohrožená česká sniperka

Česká odstřelovačka Marie Ljalková je hrdinkou druhé světové války. Odpravila přes třicet nepřátelských vojáků a všem tak ukázala, že i ženské to se zbraní umějí zatraceně dobře!
Neohrožená česká sniperka


Většinou máme představu, že ženy se během války jenom krčí v koutě, starají se o kupu plačících hladových dětí a modlí se, aby se jejich muž vrátil z fronty živý a zdravý a aby ony samy nebyly potupně zprzněny nějakou nadrženou rotou. Existují ovšem i takové příslušnice něžného pohlaví, které si ve statečnosti a bojeschopnosti mohou klidně podat ruku se svými mužskými protějšky. Francouzi mají Janu z Arku, my Češi se můžeme pochlubit Marií Ljalkovou.
Marie Ljalková se narodila 3. prosince 1920 ve vsi Horoděnka u Stanislavky na Ukrajině v rodině volyňských Čechů Petrušákových. Studovala průmyslovku ve Stanislavce, po dvou letech ji však předčasně ukončila a v rodné vsi začala pracovat jako řidička kolchozního traktoru. Posléze se provdala za Michajla Ljalka.
neohrozena-ceska-sniperka-1Po vypuknutí druhé světové války se s manželem a rodiči přestěhovala do vnitrozemí a 1. března 1942 nastoupila v Buzuluku k náhradní rotě 1. čs. samostatného praporu. Původně zde měla působit jako zdravotnice, nicméně velitel výcviku si všiml dívčiných mimořádných střeleckých schopností a usoudil, že by byla škoda, aby tahle talentovaná holka jenom měnila obvazy a hladila blouznící vojáky po vlasech. Marie Ljalková tak jako první žena (společně s Valentinou Biněvskou) absolvovala speciální tříměsíční kurz pro odstřelovače a byla přidělena k 2. pěší rotě 1. čs. samostatného praporu.
Během bitvy u Sokolova Maruška prokázala, že je skutečně žena na svém místě. Svou automatickou puškou SVT-40 s optickým hledím zlikvidovala v noci z 9. na 10. března 1943 obsluhu německého kulometu a odstřelila pět samopalníků wehrmachtu. Po následující několikadenní obraně Arťuchovky si mohla udělat na pažbě dalších deset zářezů. Za udatnost a odvahu byla vyznamenána Československým válečným křížem 1939; sovětské velení jí navíc udělilo Řád Rudé hvězdy. Marie Ljalková se dále zúčastnila osvobozování Kyjeva a západní Ukrajiny a celkem poslala na onen svět více než třicet nepřátel.
neohrozena-ceska-sniperka-2V té době se ještě stačila znovu vdát a požádala o přeložení ke zdravotníkům. Jako vedoucí zdravotnice 1. tankového praporu 1. čs. sam. tankové brigády prodělala karpatsko-dukelskou operaci a při jaselsko-gorlické operaci řídila sanitní vuz. Po válce pracovala nejdříve jako rotmistryně zdravotní služby ve vojenské nemocnici v Praze a poté dlouhá léta na 4. oddělení vojenské nemocnice v Olomouci. 1. března byla povýšena do důstojnického stavu. V současné době je plukovník v záloze Marie Ljalková-Lastovecká v důchodu, žije v Brně a vzpomíná na staré dobré časy, kdy kosila jednoho Hitlerova hrdlořeza za druhým.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama