Září 2011

Shalom Yoran

30. září 2011 v 23:40 Civilisté-Hrdinové
Shalom Yoran
Shalom Yoran - Původem polský Žid prchal se svými rodiči a bratrem před nacisty napříč Evropou. Usídlili se v litevském ghettu, ale byla to špatná volba - jednoho dne většinu obyvatel ghetta nahnali Němci do vlaků a odvezli do koncentračních táborů. Sedmnáctiletý Shalom a jeho bratr byli jedni z mála, kterým se podařilo před transportem utéci. Několik měsíců se s dalšími uprchlými Židy jen schovávali v lesích (k přežití jim pomáhala knížka Robinson Crusoe, z níž čerpali různé nápady a návody). Pak se ale rozhodli, že přišel čas bojovat. Místní partyzáni se ale Židů stranili a nechtěli je k sobě přijmout, a to ani poté, co bratři Yoranovi dokázali vyhodit do vzduchu nedalekou továrnu na munici. Židé tedy vytvořili vlastní odbojovou skupinu, čítající asi 200 partyzánů, a začali proti Němcům bojovat sami. Jejich činnost je zavedla až ke Stalingradu, kde se připojili k bojům po boku Rudé armády a ničením kolejí, mostů a vlaků ještě víc ztrpčovali Němcům život. Shalom o svých válečných zkušenostech napsal knihu - a navíc je dodnes naživu, takže případné dotazy by vám mohl zodpovědět sám.

Zinaida Portnovová

30. září 2011 v 23:39 Civilisté-Hrdinové
Zinaida Portnovová
Zinaida Portnovová - Co byste dělali vy, kdyby ve vaší zemi vypukla válka zrovna v době, kdy jste na letním táboře? Přesně to se stalo patnáctileté ruské dívce jménem Zinaida Portnovová v roce 1941. Do rodného Leningradu se kvůli nepřátelským armádám vrátit nemohla, a tak se připojila k odbojářské skupině mladých Bělorusů. Těžko říct, co všechno banda teenagerů společně vyváděla (napadají nás různé věci), ale v odboji se angažovali jako kurýři, čas od času se jim podařila sabotáž německého auta. Když bylo Zinaidě 17 let, dostala roli zvěda a měla pro odboj vytipovávat nové cíle. Při jedné akci ji ale Němci chytili a odvlekli na gestapo k výslechu. Během výslechu se jí povedlo něco neuvěřitelného: Jednomu z vojáků sebrala pistoli a zastřelila důstojníka, který ji vyslýchal, a dva další vojáky, kteří ji měli hlídat. Z budovy utekla oknem, ale skupinka Němců ji zakrátko dostihla a znovu ji zatkli. Zinaida skončila za mřížemi a o rok později byla popravena. Za svou odvahu dostala posmrtně vyznamenání Hrdina Sovětského svazu.

Antonis Vratsanos

30. září 2011 v 23:37 Civilisté-Hrdinové
Antonis Vratsanos
Antonis Vratsanos - Ano, Řecko momentálně nemá nejlepší pověst, ale bývaly doby, kdy plodilo zdatné bojovníky. Antonis chtěl ve 30. letech vstoupit do armády, ale nevzali ho - protože byl komunista. V roce 1941, kdy Řecko napadli Němci a Italové, se ale Antonis chtěl přidat k obraně své země a založil vlastní skupinu. Ne hudební, ale odbojářskou. Jmenovala se Olympus a celkem rychle získala slušnou reputaci. Ačkoliv byl Antonis bez vojenského výcviku a o zbraních či výbušninách nevěděl nic, učil se rychle. Za tři roky akce jeho skupina zničila celkem 36 mostů, 47 železničních dep, 32 vlaků a zabila okolo 3000 německých a italských vojáků. V únoru 1944 předvedl Antonis svůj majstrštyk: Zcela sám se vplížil do německého vlaku, nastražil v něm výbušniny a vyhodil ho do vzduchu. Zemřelo na 300 německých vojáků, 150 důstojníků a jeden generál. Šlo o největší civilistou provedenou sabotáž v dějinách.


Jak zabít člověka na 2 km

30. září 2011 v 23:31 Rekordy

Jak zabít člověka na 2 km

Elitní střelci dostanou už brzy nové vybavení, které z nich udělá ještě mnohem dokonalejší zabijáky!

Jak zabít člověka na 2 km
sniper22O takřka magických dovednostech sniperů, kteří zasahují na neuvěřitelné vzdálenosti, koluje mezi lidmi mnoho zkazek. Jednou z posledních akcí, pod níž jsou snipeři podepsáni, je i záchrana kapitána, kterého ze zajetí somálských pirátů dostali tři Navy SEAL ostrostřelci. To sice zní na první přečtení poměrně nezáživně, ovšem pokud doplníme, že zasáhli zároveň, v úplné noční tmě a (minimálně jeden) přes okno, to vše při střelbě z lodi na loď, je to úplně jiná káva. Již teď to zní neuvěřitelně - a co teprve, až dostanou nové vybavení! sniper3První věcí, která má brzy obohatit výbavu, jsou střely, které mají dynamicky měnit dráhu letu - v závislosti na hustotě vzduchu, pohyblivosti cílů a samozřejmě i větru. Výzkum, probíhající v DARPA (větev Pentagonu) a dotovaný 22 milióny USD, nese jméno Exacto a údajně celá jeho filozofie směřuje ke střelivu, které nemá být naváděné ani radarem ani laserem. Veškeré informace jsou samozřejmě přísně tajné. Bylo ovšem naznačeno, že munice bude přímo spolupracovat s informacemi získanými z nového typu optiky a dle toho přizpůsobí svoji dráhu letu. Zda se bude střela stabilizovat dynamickou úpravou profilu, rotací či jinak, je zatím ve hvězdách. Ráže má zůstat na tradičních .50 BMG. sniper4Tím ovšem sniperské novinky nekončí. Pracuje se také na technologiích, které mají co nejvíce zkvalitnit doposud používané optické systémy. Poslední zlepšovák má prý díky speciálně použitému laseru a počítání tisíců jeho odrazů od vzdušných vírů zpět kompenzovat veškeré ruchy v atmosféře, což se má ve finále odrazit na lepším zaměření. Plánovaná meta, kdy by měl sniper stále zasahovat se smrtící přesností, je 2 000 m (při větru kolem 60 km/h). Optika má zvýšit úspěšnost sniperů až 10x a umožnit jim reagovat na velmi vzdálené cíle i v čase pod 1 vteřinu. No, bojovníkům Al-Kajdy není co závidět!

Marie Ljalková

30. září 2011 v 23:26 Sniperi

Neohrožená česká sniperka

Česká odstřelovačka Marie Ljalková je hrdinkou druhé světové války. Odpravila přes třicet nepřátelských vojáků a všem tak ukázala, že i ženské to se zbraní umějí zatraceně dobře!
Neohrožená česká sniperka


Většinou máme představu, že ženy se během války jenom krčí v koutě, starají se o kupu plačících hladových dětí a modlí se, aby se jejich muž vrátil z fronty živý a zdravý a aby ony samy nebyly potupně zprzněny nějakou nadrženou rotou. Existují ovšem i takové příslušnice něžného pohlaví, které si ve statečnosti a bojeschopnosti mohou klidně podat ruku se svými mužskými protějšky. Francouzi mají Janu z Arku, my Češi se můžeme pochlubit Marií Ljalkovou.
Marie Ljalková se narodila 3. prosince 1920 ve vsi Horoděnka u Stanislavky na Ukrajině v rodině volyňských Čechů Petrušákových. Studovala průmyslovku ve Stanislavce, po dvou letech ji však předčasně ukončila a v rodné vsi začala pracovat jako řidička kolchozního traktoru. Posléze se provdala za Michajla Ljalka.
neohrozena-ceska-sniperka-1Po vypuknutí druhé světové války se s manželem a rodiči přestěhovala do vnitrozemí a 1. března 1942 nastoupila v Buzuluku k náhradní rotě 1. čs. samostatného praporu. Původně zde měla působit jako zdravotnice, nicméně velitel výcviku si všiml dívčiných mimořádných střeleckých schopností a usoudil, že by byla škoda, aby tahle talentovaná holka jenom měnila obvazy a hladila blouznící vojáky po vlasech. Marie Ljalková tak jako první žena (společně s Valentinou Biněvskou) absolvovala speciální tříměsíční kurz pro odstřelovače a byla přidělena k 2. pěší rotě 1. čs. samostatného praporu.
Během bitvy u Sokolova Maruška prokázala, že je skutečně žena na svém místě. Svou automatickou puškou SVT-40 s optickým hledím zlikvidovala v noci z 9. na 10. března 1943 obsluhu německého kulometu a odstřelila pět samopalníků wehrmachtu. Po následující několikadenní obraně Arťuchovky si mohla udělat na pažbě dalších deset zářezů. Za udatnost a odvahu byla vyznamenána Československým válečným křížem 1939; sovětské velení jí navíc udělilo Řád Rudé hvězdy. Marie Ljalková se dále zúčastnila osvobozování Kyjeva a západní Ukrajiny a celkem poslala na onen svět více než třicet nepřátel.
neohrozena-ceska-sniperka-2V té době se ještě stačila znovu vdát a požádala o přeložení ke zdravotníkům. Jako vedoucí zdravotnice 1. tankového praporu 1. čs. sam. tankové brigády prodělala karpatsko-dukelskou operaci a při jaselsko-gorlické operaci řídila sanitní vuz. Po válce pracovala nejdříve jako rotmistryně zdravotní služby ve vojenské nemocnici v Praze a poté dlouhá léta na 4. oddělení vojenské nemocnice v Olomouci. 1. března byla povýšena do důstojnického stavu. V současné době je plukovník v záloze Marie Ljalková-Lastovecká v důchodu, žije v Brně a vzpomíná na staré dobré časy, kdy kosila jednoho Hitlerova hrdlořeza za druhým.

Simo Häyhä

30. září 2011 v 23:18 Sniperi
Simo Häyhä (1906 - 2002)
(505 potvrzených zabití)
simo-hayha
Odstřelovač známý jako "Bílá smrt" byl během rusko-finské války (listopad 1939 - březen 1940) postrachem rudoarmějců a na onen svět jich poslal vskutku úctyhodný počet, díky čemuž se zapsal do dějin jako nejlepší sniper vůbec. 6. března 1940 byl těžce zraněn tříštivou střelou, upadl do kómatu a probudil se až po vyhlášení příměří. Maršál Mannerheim jej záhy povýšil z desátníka na nadporučíka, což je největší hodnostní skok v dějinách finské armády.

Francis Pegahmagabow

30. září 2011 v 23:16 Sniperi
Francis Pegahmagabow(1891 - 1952)
(378 potvrzených zabití)
francis-pegahmagabow
Příslušník indiánského kmene Ojibwa sloužil v řadách kanadské armady a stal se nejúspěšnějším sniperem první světové války. Uměl se skvěle pohybovat v terénu a když mu jednou došly náboje, prostě je sebral nepříteli. Po celou válku u sebe nosil váček, který dostal od starého Indiána. Sám údajně nevěděl, co v něm je, nicméně když jej jednou ztratil, byl raněn do nohy. Naštěstí se mu podařilo talisman znovu najít. Třikrát byl vyznamenán Válečnou medailí.

Ljudmila Pavličenková

30. září 2011 v 23:15 Sniperi
Ljudmila Pavličenková (1916 - 1974)
(309 potvrzených zabití)
ljudmila-pavlicenkova
Ano, i některé holky si s odstřelovací puškou rozumí. A velmi dobře. Tahle ukrajinská dívčina, považována za nejlepší sniperku všech dob, se naučila střílet ve sportovním klubu a po napadení SSSR vojsky Třetí říše se ihned přihlásila do Rudé armády, kde byla přidělena k 25. pěší divizi. Nacisty kosila jak na běžícím pásu a její kulkou skonalo mj. 36 sniperů. Po zranění minometem byla z bojů stažena a stala se instruktorkou školy pro odstřelovače.

Vasilij Grigorjevic Zajcev

30. září 2011 v 23:13 Sniperi
Vasilij Zajcev (1915 - 1991)
(242 potvrzených zabití)
vasilij-zajcev
Hrdina bitvy u Stalingradu se učil střílet pod vedením svého dědečka při lovech vysoké na Urale. V září 1942 se zapojil do rozhodující řeže druhé světové války a ve stalingradském kotli údajně v období od 10. listopadu do 17. prosince odstřelil 225 vojáků a důstojníků wehrmachtu, z toho 11 sniperů. Vedl také výcvik odstřelovačů, jimž se říkalo "Zajčata" a kteří si na své konto celkově připsali cca 3000 zabitých nepřátel.

Adelbert F.Waldron

30. září 2011 v 23:06 Sniperi
Adelbert F. Waldron (1933 - 1995)
(109 potvrzených zabití)
adelbert-f-waldron
Absolutní rekordman mezi americkými snipery. Není možná tak známý jako jeho krajané Mawhinney či Hatchcock, počtem zabitým nepřátel je však jasně překonává. Proslul také svou neuvěřitelnou přesností - nepřátelského odstřelovače dokázal jednou ranou sestřelit z palmy vzdálené 900 metrů. Během jedné noci odpravil 9 příslušníků Vietcongu, aniž by někdo zjistil, odkud střílí. Není divu, že si vysloužil přezdívku "Tichá noční smrt."

Leo Major

30. září 2011 v 23:03 Váleční Hrdinové
Leo Major
leo-major
Kanadský vojín prokázal své hrdinství už během invaze v Normandii, kdy se sám zmocnil německého obrněného vozidla. Ačkoliv přišel o levé oko, chtěl za každou cenu v bojích pokračovat. V Holandsku byl společně se svým kamarádem pověřen úkolem provést průzkum Němci okupovaného města Zwolle, dvojice se však rozhodla pod rouškou tmy město dobýt. Poté, co jeho společník padl, po zuby ozbrojený Major začal likvidovat německé hlídky ve městě, podpálil velitelství gestapa a když konečně dorazil zbytek jeho jednotky, měl Zwolle prakticky pod kontrolou. Později ještě sloužil v Koreji a jako jediný Kanaďan obdržel dvakrát Medaili za mimořádné zásluhy. Zemřel v roce 2008.

George Cairns

30. září 2011 v 23:01 Váleční Hrdinové
George Cairns
george-cairns
Při útoku britského oddílu na Japonci obsazený kopec v Barmě 13. března 1944 se poručík George Cairns dostal do křížku s japonským důstojníkem, který mu katanou uťal levou paži. To však Cairnsovi zřejmě jen dodalo kuráž a odhodlání. Důstojníka odpravil, do pravé ruky uchopil jeho meč a než se vysílením skácel k zemi, stačil ještě několik nepřátel zabít a zranit. Nakonec byli Japonci britskými vojáky na hlavu poraženi. Poručík Cairns zemřel na následky zranění o několik dní později a v roce 1949 byl vyznamenán Viktoriiným křížem za mimořádnou odvahu tváří v tvář nepříteli.

Piru Singh

30. září 2011 v 22:59 Váleční Hrdinové
Piru Singh
piru-singh
Během první indicko-pakistánské války o Kašmír (1947 - 1948) byl Piru Sighn součástí indické jednotky, která měla za úkol dobýt území střežené dvojicí pakistánských kulometných hnízd, k němuž vedla jen jedna úzká stezka. Sighn se sám vydal proti nepřátelským pozicím za bojového pokřiku "Raja Ramchandra Ki Jay!", zatímco ho jeho spolubojovníci kryli střelbou. Přes strašlivá zranění zlikvidoval bajonetem obsluhu jednoho kulometného hnízda a do druhého vhodil granát. Následně padl mrtev zasažen do hlavy nepřátelskou kulkou. In memoriam mu bylo uděleno nejvyšší indické válečné vyznamenání Param Vir Chakra.

MAT 49-54

30. září 2011 v 22:54 Samopali
http://encyklopediezbrani.cz/encyklopedie_zbrani/francie/prosinec1/mat4954.jpg
země původu
Francie
Varianta samopalu MAT 49 s pevnou pažbou a prodlouženou hlavní. Určen byl jednotkám policie, a používala ho např. i ochranka Francouzské národní banky.
ráže
9x19 mm
délka zbraně mm
900
délka hlavně mm
365
kapacita zás.
32
váha gr.
4 4600
kadence ran/min
600
rok výroby
-

Gevarm D-4

30. září 2011 v 22:53 Samopali
http://encyklopediezbrani.cz/encyklopedie_zbrani/francie/prosinec1/gevarm.jpg
země původu
Francie
Model D-4 byl vyráběn pouze krátce pro francouzskou polici, ministerstvo vnitra a některé jeho složky. Vzniklo jen několik stovek kusů.
ráže
9x19 mm
délka zbraně mm
780
délka hlavně mm
240
kapacita zás.
30
váha gr.
3 200
kadence ran/min
600
rok výroby
-

Giant PDW

30. září 2011 v 22:52 Samopali
země původu
Francie
Mimořádně ošklivé PDW, vyvíjené na konci 80tých let v rámci projektu "Armes de Défense Rapprochée", který zahrnoval i útočnou pušku. Projekt byl vyvíjen speciálně pro náboj 5,7x25 mm. Zásobník se nacházel v zadní z rukojetí. I přes uspokojivé prvotní výsledky byl projekt nakonec zrušen.
ráže
5,7x25 mm
délka zbraně mm
280
délka hlavně mm
-
kapacita zás.
-
váha gr.
1 600
kadence ran/min
-
rok výroby
1989
http://encyklopediezbrani.cz/encyklopedie_zbrani/francie/prosinec1/giat57.jpg

MGD

29. září 2011 v 14:14 Samopali
http://encyklopediezbrani.cz/encyklopedie_zbrani/francie/mgd.jpg
země původu
Francie
Další mimořádně ošlivý samopal, jehož zajímavostí je téměř úplné absence těla. Zásobník i drátěnou opěrku jde sklopit a zbraň se tak zmenší na cca 30 cm. Vyrobeno bylo, díky vysoké ceně, pouze několik tisíc kusů, a kdo je odebral není známo.
ráže
9x19 mm
délka zbraně mm
359/659
délka hlavně mm
213
kapacita zás.
32
váha gr.
2 500
kadence ran/min
750
rok výroby
1954

Hotchkiss Universal

29. září 2011 v 14:12 Samopali
země původu
Francie
Mimořádně ošklivý samopal, se zajímavou možností sklopení snad všeho, co někam vyčuhuje ze základní trubky.
Díky vysoké výrobní ceně se naštěstí příliš nerozšířil, pouze omezené množství používala Francie a ještě omezenější bylo dodáno do Venezuely. Vyráběl se mezi roky 1949 - 1950.
ráže
9x19 mm
délka zbraně mm
540/776
délka hlavně mm
273
kapacita zás.
32
váha gr.
3 400
kadence ran/min
650
http://encyklopediezbrani.cz/encyklopedie_zbrani/francie/hotchkiss-u.jpg

MAS-38

29. září 2011 v 14:07 Samopali
http://encyklopediezbrani.cz/encyklopedie_zbrani/francie/mas-38.jpg
země původu
Francie
Samopal zaváděný do francouzké armády v roce 39. Do pádu Francie o rok později jich bylo vyrobeno pouze malé množství a krátce po konci války byl v armádě zcela nahrazen typem MAT 49. V rukou policistů se ale objevoval ještě po dvě desetiletí, a prokázal přitom dobré střelecké vlastnosti. Nevýhodou byl tak pouze slabý náboj 7,56x20.
ráže
7,65x20 mm
délka zbraně mm
635
délka hlavně mm
222
kapacita zás.
32
váha gr.
2 800
kadence ran/min
600
rok výroby
1939

MAT-49

29. září 2011 v 14:03 Samopali
http://encyklopediezbrani.cz/encyklopedie_zbrani/francie/mat-49.jpg
země původu
Francie
Samopal používaný spolu s MAS 49 francouzkou armádou i policií od konce čtyřicátých let až do roku 1979, kdy začala produkce útočné p. FAMAS. Hojně používán byl v Alžíru, Vietnamu a dalších zemích. Zajímavostí je zásobníková objímka, kterou lze sklopit pro snažší přepravu samopalu.
ráže
9x19 mm
délka zbraně mm
404/660
délka hlavně mm
230
kapacita zás.
20/32
váha gr.
3 600
kadence ran/min
600
rok výroby
1949