M24

19. června 2011 v 14:03 |  pušky odstřelovačky

Zvláštní vojska udržují tradici přesné střelby na velké vzdálenosti. Součástí požadavků na specializace zbrojíře 18B je kvalifikace odstřelovače. Díky tomu mají zvláštní vojska k dispozici účinný odstřelovací prostředek M24 SWS (Sniper Weapon System, systém odstřelovací zbraně). Puška M24 byla zavedena v roce 1988 jako náhrada za starou odstřelovací pušku M21, odvozenou od zastaralé samonabíjecí pušky M14. M24 vychází z vynikající odstřelovací pušky remington 700 a je to solidní zbraň s některými vyloženě přátelskými vlastnostmi.
M24 má pažbu a podpažbí z hliníku/skelných vláken/kompozitu Kevlar a střílí nábojem M118 Special Ball. Ten je zvlášť laborován pro M24 SWS a optimalizován pro vzdálenost do 460m/500 yardů, Pro odpovídající výhled na potenciální cíle je M24 SWS vybavena dalekohledem 10 x 24 Leupold M3 Ultra Scope. To sice nejde dost dobře srovnat s odstřelovači námořní pěchoty, střílejícími z M24 SWS na více než 1000 yardů/metrů, ale nezapomínejte, že seržanti zbrojíři zvláštních vojsk 18B nejsou odstřelovači na plný úvazek. Schopnost přesně střílet na takovou vzdálenost vyžaduje veškerý čas a zvláštní vojska se o to ani nesnaží.
Přestože jsou zvláštní jednotky se svými odstřelovači docela spokojené a M24 SWS vyhovují požadovaným úkolům i střelcům, objevily se snahy o vylepšení odstřelovačských možností zvláštních vojsk a v jejich důsledku bylo nakoupeno několik pušek Barret M82A1 a vydáno odřadům v poli. Plánuje se také úprava M4A1, spočívající v náhradě kratší hlavně původní hlavní M16, která by měla nahradit M24. Tím by odpadla nutnost nosit na většinu akcí specializovanou odstřelovačskou zbraň, což by zase o něco ulehčilo vojákům zvláštních sil.
M24
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama