Letecké PROTIrakety PAC-3 a AIM-120

6. února 2011 v 19:11 |  Rakety
Min.obrany USA zahájilo jednání se zbrojařskými koncerny o možnostech NÁKUPU leteckých PROTIRAKET dlouhého doletu, schopných zasáhnout BALISTICKÉ RAKETY protivníka.

Image

Potencionálními dodavateli se nyní jeví firmy Lockheed Martin a Raytheon, které již mají rozpracované protirakety vyvíjené na bázi raket PAC-3 a AIM-120 AMRAAM. Tyto projekty jsou financovány jako perspektivní z US státního rozpočtu od roku 2005.
Z některých údajů též vyplývá, že oba zmíněné typy nově vyvíjených raket jsou schopny kromě balistických raket ničit i družice na nízké orbitě.
Že podobný systém funguje potvrzují vojenští experti US a dokládají na příkladu již z r.1985, kdy letoun F-15 pomocí rakety ASM-135(Vought ASM-135 ASAT) úspěšně zničil za cíl vybraný "kosmický aparát".

Vought ASM-135 ASAT
Image

AIM-120 - NCADE
Nová Protiraketa vyvinutá na bázi AIM-120 AMRAAM dostala pracovní označení NCADE (Network-Centric Air Defense Element) a je vybavena ifračerveně naváděnou hlavicí - obdobnou, jako má AIM-9X Sidewinder.
Efektivita hlavice byla otestována při nedávných testech právě na zmíněných AIM-9X. Oproti AIM-120 AMRAAM je pak protiraketa NCADE vybavena ještě druhým raketovým stupněm.
Fa Raytheon je připravena Pentagonu dodat prvních 20 seriových protiraket NCADE do roku 2013. Díky tomu, že se jedná o modifikaci již existující rakety se předpokládá, že CENA nepřekročí 1mil US za kus.

standartní verze AIM-120A
Image
AIM-9X
Image

PAC-3 - ALHTK
Představiltelé fa. Lockheed Martin pak kontrují, že v případě jimi rozpracované LETECKÉ varianty pozemního komplexu PAC-3 (MIM-104 A/B/C/D/E - ze země dolet 70km) ani není nutné doplňovat ani další stupeň ani novou bojovou hlavici a konverze na leteckou protiraketovou verzi vyjde ještě levněji.
Hlavní změnou v případě letecké PAC-3 tak má být vypouštěcí kontejner zavěsitelný na vnější závěsníky letounů. Letecká verze PAC-3 dostala pracovní označení ALHTK (Air Launched Hit to Kill).
Letecké testy ALHTK jsou plánované na druhou polovinu letošního roku.

PAC-3 /MIM-104
Image

Standard SM-3
Další ,zatím uvažovanou, možností takto upravených leteckých protiraket je raketa SM-3/RIM 161 BlockII/BlockIIA.
Seriovou variantou SM-3 /RIM-161A jsou nyní vybaveny křižníky Aegis a její vylepšenou variantou RIM-161 Block1B byla nedávno sestřelena družice USA 193.
V případě SM-3 je ale hlavní komplikací celková váha rakety, která je pro leteckou variantu dosti vysoká.

Vývojová řada RIM-161
Image

křižníky Aegis
Image
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama