AK-74

6. února 2011 v 18:42 |  Samopali
Vše začalo vývojem nové munice koncem 60.let 20.st. Výsledkem byl štíhlý projektil ráže 5,45 s kombinovaným ocelovým a olověným jádrem s počáteční úsťovou rychlostí z 415mm hlavně okolo 900m/s.
Jakmile byl náboj k dispozici a přijat sovětskou armádou, bylo rozhodnuto vytvořit novou řadu pěchotních zbraní pro tento náboj. Nejjednodušší cestou bylo adaptovat útočnou pušku AK-47 a lehký kulomet RPK ráže 7,62mm pro nový náboj. Hlavně proto, že nový náboj 5,45mm a původní 7,62 mají stejnou délku nábojnice i stejnou celkovou délku.
ImageImage

Princip automatiky zůstal stejný jako u AK-47. Odběr tlaku prachových plynů odebraných z hlavně tlačí na píst nosiče závorníku, ten se při zpětném pohybu otáčí,čímž dojde k jeho odemčení. Náboj tlačící zpětně otevře závěr a dochází k vyhození prázdné nábojnice. Zpětný pohyb stlačí pružinu a po dosažení zadní úvratě se vrací zpět a ze zásobníku vyjme nový náboj, který usadí do nábojové komory.
V závislosti na nastavení režimu se pak buď výstřel opakuje díky nezachycení úderníku,resp. kladívko bicího mechanizmu při plněsamočinné střelbě je zachyceno automatickou pojistkou, která ho opět uvolní až když je nosič závorniku plně v přední poloze a závorník je uzamčen či je pro spuštění úderníku nutné opět stlačit spoušť.


Základní verze malorážového Kalašnikova byla Sovětskou armádou formálně přijata pod názvem "5.45mm Avtomat Kalasnikova, obrazca 1974 goda (AK 74)".
Asi nejmarkantnější vzhledovou změnou od AK-47 je masivní plynový nástavec na konci hlavně, která výrazně snižuje zpětný ráz zbraně a redukuje zdvih zbraně při střelbě v automatickém režimu. Dále pak odlehčovací drážky na pažbě - na obou stranách. Pistolová rukojeť je vyrobená z plastu, obložení kolem hlavně a plynové trubice pak ze dřeva. Lisované ocelové zásobníky byly nahrazeny plastovými výrazné červeno-hnědé barvy.
Image


Výsadková verze byla označena AKS-74 a pevná pažba je nahrazena sklopnou. Ta je vyrobena z lisované ocele a na rozdíl od verze AKS-47 se nesklápí dolu ale nalevo.
Další verzí byla verze AKS-74U, kdy U = Ukratšeny(zkrácený). Zde byla původní 415mm hlaveň zkrázena na délku 210mm.
Tato varianta byla vyvinuta pro osádky vozidel, zbraň pro důstojníky (pistolím RA v 70-80.letech příliš "nefandila") a speciální jednotky - s dalším variabilním vybavením(viz obr.)
Image

AK-74 si zachovala všechny klady z AK-47 (snadná obsluha a údržba), bohuže ale i většinu nedostatků. Např. robusní páku přepínače režimu střelby. Stejně jako u AK-47 bylo možno nasadit tlumič (vyžaduje podzvukové střelivo) či podvěsný 40mm granátomet GP-25, GP-30, či optiku(přístroj PSO-1)
ImageImage
Připojit lze i IČ přístroj pro noční vidění(přístroje NSPU a NSPUM). - verze je označována jako AK-74N. Ve výzbroji RA se však vyskytuje spíše výjimečně.
V průběhu výroby došlo k vylepšením. Plastovo-dřevěné "obložení" bylo nahrazeno černým plastovým a červeno-hnědé zásobníky byly nahrazeny černými.

V průběhu 90.let pak došlo k dalším modifikacím - o nich více v článku: Modernizovaný Kalašnikov AK-101-108
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=887AK-74 / AKS-74
Ráže: 5.45x39 mm
Váha: 3,1 kg (prázdná); 3,4 kg (s plným zásobníkem)
Délka 943 mm (AKS-74 se sklopenou pažbou - 690 mm)
Délka hlavně: 415 mm
Zásobník: 30 nábojů
Efectivní střelba: 500 m
Kadence: 600 - 650 ran/minuta

AKS-74U
Ráže: 5,45x39 mm
Délka: 735 mm (490 mm se sklopenou pažbou)
Délka hlavně: 210 mm
Zásobník: 30 nábojů
Váha bez nábojů: 2,71 kg
Efectivní střelba: do 200 m
Kadence: 650-735 ran/minutaDodatek: Specifika náboje 5.45x39mm -viz řez ZDE:

Image
Legenda:
A: plášť střely
B: ocelové jádro
C: dutina
D: olověná výplň
E: střelný prach


Ve předu je pod tenkým měděným pláštěm dutina vyplněná vzduchem a vzadu zakončení kuželem, aby za střelou nevznikalo vakuum.
Tato konstrukce má pak 2 hlavní ranivé efekty:

1) Při nárazu se špička zdeformuje a v cíli vytváří poškození známé u expanzního střeliva(viz obr níže)
2) Tato dvoujádrová konstrukce výrazně posouvá těžiště do zadní části střely, která se pak při nárazu do pevné překážky snadno destabilizuje. Destabilizovaná střela pak při průchodem tkáněmi neletí rovně ale převrací se, čímž se výrazně zvyšuje velikost střelného kanálu - z 5,45mm na několik centimetrů.

Ilustrační efekt expanzního střeliva na projektilu 40SW :
Image
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 overnight overnight | E-mail | Web | 17. května 2014 v 15:50 | Reagovat

Hello!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama